דיכאון וחרדה 09.03.2020

יעילות פסיכותרפיה בסיוע קטמין (KAP) להפחתת דיכאון וחרדה

המחקר הציג דמוגרפיה של מטופלים, נתונים קליניים ותוצאות הטיפול בשלושה מרכזים גדולים המטפלים בפסיכותרפיה נתמכת קטמין

קטמין הוא החומר היחיד העומד לרשות פסיכיאטרים לטיפול בסבל רגשי במסגרת רפואה פסיכיאטרית המבוססת על השפעות פסיכדליות.

במהלך השנים האחרונות נכנס קטמין לשימוש פסיכיאטרי כהתערבות לדיכאון עמיד בטיפול (TRD), הניתן תוך ורידי ללא מרכיב פסיכותרפי. בהגדרות אלו, ההשפעות הפסיכדליות של קטמין נחשבות ל"תופעות לוואי בלתי רצויות". לעומת זאת, קיימות מספר עבודות מחקר המדגימות כי קטמין יכול להועיל לחולים עם מגוון רחב של אבחנות כאשר הוא ניתן בשילוב עם פסיכותרפיה וכאשר תכונותיו הפסיכדליות מנוצלות לצורך ריפוי, הן במתן תוך ורידי (IV) והן במתן פומי.

הבטיחות המוכחת של הקטמין לאורך עשורים של שימוש הופכת אותו לאידיאלי לשימוש מרפאתי והן לשימוש מפוקח בבית המטופל. החוויה הייחודית שמאפשר קטמין בהשפעותיו הביולוגיות, החווייתיות והפסיכולוגיות, הותאמה לייעול הטיפול בקליניקה הפסיכיאטרית והפסיכולוגית, טיפול המוכר בספרות המקצועית כ-ketamine assisted psychotherapyי(KAP), או בעברית: פסיכותרפיה נתמכת קטמין.

קבוצת פסיכיאטרים ופסיכולוגים אמריקאים פרסמו לאחרונה מחקר שבחן את יעילות KAP במסגרת אנליטית הבוחנת שלושה מרפאות ייעודיות המשתמשות בשיטות דומות. במחקר מופיעים נתונים דמוגרפיים ותוצאות של 235 חולים. ממצאי המחקר מראים כי פסיכותרפיה נתמכת קטמין היא שיטה יעילה להפחתת דיכאון וחרדה במסגרת פרטית, במיוחד עבור חולים מבוגרים וחולים הסובלים מעומס סימפטומים.

מקור:

"Ketamine assisted psychotherapy (KAP): Patient demographics, clinical data and outcomes in three large practices administering ketamine with psychotherapy." Journal of psychoactive drugs 51, no. 2 (2019): 189-198.

נושאים קשורים:  מחקרים,  דיכאון עמיד,  פסיכותרפיה,  קטמין,  PTSD,  פסיכותרפיה פסיכדלית
תגובות
 
10.03.2020, 19:41

מאד מעניין. מה שמתחיל כתרופה, משמש כסם רחוב וחוזר לשימוש בגלל "תופעות לוואי" שיש להן אפקט מרפא. ממש אבולוציה של רפואה מול עינינו.