רפואה פסיכדלית 28.10.2020

מהאמזונס לקליניקה - השפעות איהואסקה על מבנה האישיות

תופעת תיירות האיהואסקה והערכת הטיפול הפסיכיאטרי בצמח הפסיכואקטיבי המשמש למטרות טקסים רוחניים

תערובת האיהואסקה עשויה מצמח פסיכואקטיבי המכיל דימתיל-טריפטמין (DMT) וצמח המכיל מעכבי מונואמין אוקסידאז (MAOIs) שמקורם באגן האמזונס, שם הוא משמש בעיקר למטרות טקסיות. בעשורים האחרונים הלכה והתגברה תופעת תיירות האיהואסקה בה תיירים מערביים מצטרפים לקהילות מסוימות לצורך קבלת ריפוי פסיכיאטרי או פסיכולוגי ו/או התפתחות  רוחנית.

עדויות מחקריות מצטברות הראו כי תרכובת פסיכדלית בעלת מנגנון פעולה דומה, הנקראת פסילוסיבין, סייעה ביצירת שינויים ארוכי טווח במבנה האישיות ובתכונת הפתיחות (Openness) לאחר טיפול בודד עם החומר.

בהתאם לממצאים אלה מאמר זה ניסה להעריך את ההשפעה של איהואסקה על האישיות כאשר הטיפול מתבצע במסגרת המסורתית הניתנת לתיירים אלה.

במסגרת מחקר בעל תכנון מעורב (mixed design), החוקרים בדקו את השפעת איאהואסקה על אישיות המשתתפים על ידי שימוש בשאלון הערכה מתוקף לפני ההשתתפות בטקס ונטילת החומרים, לאחריו ובמעקב של שישה חודשים. החוקרים ביצעו השוואה לקבוצת בקרה מותאמת שלא נטלה איאהואסקה.

התוצאות הראו כי לאחר החשיפה לאיהואסקה נצפתה עלייה משמעותית במישור האישיות של agreeableness (נועם הליכות) וירידה משמעותית במישור האישיות neuroticism (נוירוטיות) בקרב 24 משתתפים, יחסית לקבוצת ההשוואה. שינויים אלה נותרו מובהקים במעקב של שישה חודשים ובשלב מאוחר זה נצפתה גם עלייה במישור האישיות של Openess (פתיחות).

בנוסף, החוקרים מצאו קשר בין תפיסת החוויה המיסטית במהלך הטקס לבין (שנמדדה באמצעות שאלון החוויה המיסטית 30) לבין הפחתה מוגברת בנוירוטיות.

החוקרים מסכמים כי ממצאים אלה, המעידים על השפעה מתווכת חיובית של איהואסקה על האישיות, תומכים בספרות המצטברת המדגימה את יעילות הפסיכדלים הסרוטונרגיים ככלי טיפול פסיכיאטריים.

מקור:

Netzband, N., Ruffell, S., Linton, S., Tsang, W. F., & Wolff, T. (2020). Modulatory effects of ayahuasca on personality structure in a traditional framework. Psychopharmacology, 10.1007/s00213-020-05601-0. Advance online publication. https://doi.org/10.1007/s00213-020-05601-0

נושאים קשורים:  איהואסקה,  דימתיל-טריפטמין,  חוויה מיסטית,  מחקרים,  נוירוטיות
תגובות